Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Мілітарі туризм в Закарпатті

ХХ століття назавжди залишиться в історії людства, як період двох світових воєн, що забрали мільйони людських життів. Військова наука цього періоду вважала необхідним побудову високо затратних фортифікаційних ліній та укріплень, які мали захищати території від нападу ворожих військ. Вся Європа була перерита протитанковими ровами, бункера і дотами. Залишки цих укріплених районів до цього часу викликають цікавість професійних дослідників і любителів мілітарі-туризму.

Територією Закарпаття проходила одна з подібних ліній. Лінія Арпада – названа в честь засновника династії угорських королів, будувалася угорськими військами для захисту від наступу Радянської армії. Будівництво укріплених районів протяжністю понад 600 км проводилося протягом 1939-44 рр. на території Східних Карпат. Дана лінія не була суцільною, її основу складали окремі укріплені райони, розташовані в теоретично найбільш доступних для прориву місцях.

Найбільшим і найвідомішим серед об’єктів Лінії Арпада є бункер в с. Верхня Грабівниця Воловецького району. Збудований силами штрафбатів угорської та румунської армії та військовополоненими, бункер являє собою трьохрівневий підземний тунель з відгалуженнями. Глибина під землею 30-50 метрів. Бетонні стіни на та десятки метрів гірської породи над ним надавали захист від будь-якої атаки. Всередині розташовувались військові склади, шпиталь, казарма, обладнані системами вентиляції повітря і водопостачання.

Під час проведення Східно-Карпатської операції радянських військ оборону на Лінії Арпада тримала 1-ша німецька танкова армія Г.Хайнріці і 1-ша угорська армія Бели Міклоша. Бойовий дух угорців був підірваний окупацією Угорщини гітлерівцями. (Т.зв. «операція Маргарете» - у відповідь на таємні переговори угорського уряду із антигітлерівською коаліцією в березні 1944 року німецькі війська окупували територію Угорщини, щоб не допустити її вихід з війни). 15 жовтня 1944 року регент Угорщини Хорті був відсторонений від влади в результаті перевороту і замінений на Салаші. Командуючий 1-шої угорської армії Бела Міклош перейшов на сторону радянських військ і згодом сформував антигітлерівський Тимчасовий уряд Угорщини. В таких умовах, після запеклих боїв німецькі війська, зберігаючи боєздатність відійшли на територію Словаччини. В той же день, 16 жовтня бункер у Верхній Грабівниці зайняли радянські солдати. В 1945 році бункер був законсервований більше ніж на 20 років, тільки в кінці 60-х рр.. там розташували командний пункт прикордонників. На початку 90 рр. Міноборони України передало споруду на баланс місцевої сільради і протягом кількох десятиліть безгосподарності вона зазнала суттєвих втрат – було знищено оригінальні вентиляційні системи, меблі, сантехнічний інвентар тощо.

В 2012 році завдяки ентузіазму місцевих підприємців бункер відкрився для відвідувачів. Зараз тут проводять цікаві та змістовні екскурсії, облаштовано виставку музейних експонатів і дегустаційний винний зал. Поряд з бункером працює піццерія і мангальна кухня.

Військово-історичний комплекс «Лінія Арпада» обов’язковий для відвідин, як і любителями мілітарі-туризму, так і простими відпочивальниками.