Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Закарпатська кухня

Колоритний і самобутній край Закарпаття багатий не тільки природною красою і багатовіковою історією, але і незвичайною кухнею. Закарпатська народна кулінарія славиться старовинними і сучасними оригінальними стравами, різними кулінарними і кондитерськими виробами.

Закарпатська кухня формувалася століттями під впливом не тільки природних, соціально-економічних, але й історичних чинників. Цьому сприяло переселення в різний час на територію краю угорців, турків, татар, німців, русинів, литовців, австрійців, чехів, а також тісне сусідство з чотирма державами — Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією. Таким чином, закономірно, що закарпатська кухня носить інтернаціональний характер і є самобутньою та унікальною.

Постійне міжнаціональне спілкування, а в багатьох випадках і родинні зв'язки, сприяли тому, що народні традиції окремих національностей з'єднувалися і ставали спільними для всього населення області. Одночасно з цим кожна з національних меншин готує власні, відмінні від інших страви. Наприклад, улюблені страви закарпатських угорців — перкельт, попрікаш, бограч-гуляш, керезет, лечо, рокот-крумплі, торгоня; місцевих румунів — токан, інгрошала, гівеч. У місцевих словаків можна скуштувати смачні страпачки, карбонаткі, джадкі, поливку часникову, палачинки, а чехи, які проживають в Закарпатті обов'язково знають секрет приготування знаменитого Празького торта. Закарпатські євреї мають свої традиційні страви: кугл, човлент, тістечко "Гаман", закарпатські німці зберегли старовинні рецепти приготування телятини і баранини по-швабськи. У закарпатських циган можна навчитися готувати гурку циганську, у місцевих поляків — фляки, лазанкі, бігос, крупник.

Кулінарні секрети дбайливо зберігаються і передаються з покоління в покоління, з роду в рід. Дівчата вже в дитячі роки уважно вивчають досвід матерів або бабусь з виготовлення різних видів страв, тістечок, консервації. Коли дівчинка підростає, вона вступає у своєрідне змагання з подружками, сусідками, щоб приготувати найбільш цінний обід, здивувати гостей найкращими стравами.

Якщо починати наш гастрономічний маршрут, то варто його розпочати з угорської кухні, яка базується на паприці, томатах і гіркому перці. Детальніше зупинимося на гастрономічному диві угорського походження під назвою "Бограч". Страва мадярських скотарів, старовинна, як і сам цей народ, який кочував колись через Урал, Кавказ і Карпати, складається з того, щоможна легко знайти в горах — м'ясо, овочі. Легенда розповідає, як славнозвісний одноокий турецький яничар Юхемджак наказав двом мадярським полоненим — священику й кучерові — приготувати вечерю для турецьких воїнів. Кучер здер шкуру з ягняти й розрубав тушу на шматки. Священик кинув м'ясо в котел, а потім засипав туди величезну кількість якоїсь червоної приправи, яку турки постійно возили з собою. Юхемджак покуштував готову їжу і заволав: "Нехай сьоме пекло проковтне вас! Скільки паприки додали ви в котел? ", А потім ще довго бігав по табору з висолопленим язиком.

Наступною зупинкою буде гуцульська кухня. Гуцульські страви дуже прості і в той же час оригінальні. Найчастіше гуцули для приготування страв використовують кукурудзяну крупу, картоплю, гриби. Банош — душа гуцульської кухні. Це своєрідна каша з кукурудзяного борошна. Стародавніх часів це блюдо вважалося їжею бідняків, його готували коли залишалося тільки трохи сметани (вівці та корови були майже у всіх) і трохи кукурудзяної крупи. Тепер без баноша не обходиться жодна колиба і жодне застілля в національному гуцульському стилі.

Русинська кухня славиться кремзликами (картопляні оладки з різними начинками). Як тільки не називають українці одне зі своїх найпопулярніших страв: "пляцки", "терчаники", "тертюхи", "деруни", "кізлики", "баба", "пертушаники" і т. д. У Закарпатті прижилася назва "кремзлики". Кожна закарпатська господиня може похвалитися своїм рецептом — з м'ясним фаршем, тушкованими овочами, капустою, кабачками, грибами... У 2009 році на закарпатському фестивалі картопляних страв "Гуцульська ріпа" приготували найбільший в світі кремзлик! Його розміри: довжина — 2,5 м, ширина — 1,5 м.

Румунська кухня відрізняється великою кількістю овочів, кукурудзи і м'яса. У національних стравах румуни використовують інгредієнти, що сповільнюють процес старіння, такі як цибуля, бобові, овочі. Чорба — це головна перша страва румунської кухні. Так називають гарячі густі національні супи, які подаються з заправкою. В кінці, не можна пропустити винний маршрут Закарпаття. Практично кожен двір потопає у виноградниках, тут готують відмінне домашнє вино, відоме далеко за межами України. Тут у кожному місті проводять щорічні фестивалі вина та меду, де гості можуть насолодитися винами, виготовленими дбайливими руками місцевих виноробів.