Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Дерев'яна архітектура Закарпаття

Дерев’яні храми Закарпаття вражають своєю оригінальністю та мистецькою довершеністю. Етнографічна різноманітність населення краю зумовила таку ж неповторність культових споруд, де вирізняють різні архітектурні стилі, кожен з яких своєрідним і характерним для певної місцевості.

Три найбільш поширені стилі народної архітектури Закарпаття бойківський, лемківський і гуцульський. Назву свою вони дістали від етногруп населення краю.

Гуцульські церкви в основному мають форму хреста із п’яти зрубів, увінчаних куполами. Найвідомішою пам’яткою гуцульської архітектури є Вознесенська(Струківська) церква в селищі Ясіня Рахівського району. Збудований в 1824 році храм нещодавно включений до Світової спадщини ЮНЕСКО.

Бойківські церкви зазвичай триверхові, з домінуючим центральним верхом і двома нижчими бічними. Куполи таких храмів ступінчаті і звужуються доверху, дещо нагадуючи ялини і гармонійно поєднуються з гірським ландшафтом, характерним для цієї місцевості. До такого типу відноситься ще одна церква із Світової спадщини ЮНЕСКО – Церква Святого Михайла (середина 18 ст.) в с. Ужок Великоберезнянського району. В с. Гукливий Воловецького району збереглася Церква Святого Духа.

Для лемківські храмів також притаманна традиційна тричастинність, яка проте, характеризується наростанням висоти зі сходу на захід, із високою баштою-дзвіницею, увінчаною куполом. На сьогодні збереглася єдина церква даного типу – Церква Святого Архістратига Михаїла (Шелестівська). Побудована 1777 року в с. Шелестів Мукачівського району і перенесена до Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту.

Відвідання дерев’яних пам’яток сакральної архітектури Закарпаття - чудовий відпочинок для справжніх поціновувачів народного мистецтва.