Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Організація дозвілля, екскурсії, проживання

Побут та звичаї Закарпаття

Закарпаття славиться своєю різноманітністю. На відносно невеликій території віками жили різні народи (українці, угорці, євреї, словаки, румуни, росіяни, роми , німці тощо). В той же час в українському етносі також виокремлювалися долиняни, бойки, лемки, гуцули. Етнічні особливості населення накладали свій відбиток на побут закарпатців. Різноманітність народних звичаїв та релігійних святкувань, особливості традиційного одягу, специфіка народного господарства та архітектури – все це і не тільки можна побачити, відвідуючи музеї під відкритим небом (скансени). В області розташовані 2 з 14 найбільших в Україні скансенів.

Закарпатський музей народної архітектури та побуту знаходиться в місті Ужгород біля території Ужгородського замку. Відкритий 1965 року на площі 5 га, він пропонує відвідувачам ознайомитися з експонатами типового житла різних куточків Закарпаття, господарськими (млин, кузня, корчма) та культурно-освітніми (церква, дзвіниця, школа) спорудами, які зберігають автентичність і якнайкраще передають історію побуту закарпатців.

В 2007 році в с. Колочава Міжгірського району було відкрито музей архітектури і побуту «Старе село». На його території відтворено село, де тісно переплетені елементи гуцульської, лемківської та бойківської культур, адже саме Боржава є місцем стику цих етнографічних груп. Історичні експонати допоможуть ознайомитися з життям усіх верств гірського населення, побачити способи господарювання традиційних для регіону професій (вівчарі, лісоруби).

Поряд із скансеном «Старе село» в Колочаві є чимало інших музеїв («Чеська школа», «бункер Штаєра», «Колочавська вузькоколійка» та ін.), цікавих пам’ятників (заробітчанам, вівчарям, воїнам-інтернаціоналіста, колочавським євреям тощо) та закладів для хорошого відпочинку.

При відвідуванні Закарпаття, знайомство з традиційним народним побутом є цікавим та інформативним способом проведення часу , ігнорувати який ніяк не можна, адже без нього відпочинок не буде таким яскравим.